Trowbridge Town Mens Skittle League
http://www.ttmsl.co.uk
| Home | Email |

Honours

There is missing information from season 2004-05 and earlier. Does any one have any old year books or other records, that could fill any gap

2018-2019

 

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Rising Sun Nomads
Division 2 Bustard A Southwick Sports
Division 3 Bustard B The Cons
Nomination Cup (10 a side) Buccaneers Derek's Mates
Nomination Cup (8 a side) JB Sports Buccaneers
Front Pin Cup Rising Sun Perishers
Phil Allen Cup Buccaneers Bulldogs
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Bustard A RML Sports
Singles Cup (Full nomination) T Keating (Rising Sun) I Mahany (Bustard C)
Singles Cup (Rough) P.Davis (Glos Rd B) S Barrell (12 Bells)
Pairs Cup (Full nomination)

D Morris & D Clark (JB Sports

S Ivin & T Keating (Rising Sun)

Pairs Cup (Rough)
B White & N Hillman (Whistleblowers)
P Mathews & B Tomsit (Buccaneers)

 

Division 1

Highest Team Score
363
Rising Sun
Highest Individual Score
55
W Derrick (Glos Rd B)
Highest Team Spares
49
Rising Sun
Highest Individual Spares
9
S Ivin
Highest Individual Average
38.65
S Ivin

Division 2

Highest Team Score
378
Rugby Club
Highest Individual Score
57
C Palmer (A Team)
Highest Team Spares
44
Bustard A
Highest Individual Spares
10
S Moon (Southwick)
Highest Individual Average
38.07
S Moon (Southwick)

Division 3

Highest Team Score
360
Boomerangs
Highest Individual Score
54
O Frankham (Bustard B)
Highest Team Spares
37
Wanderers
Highest Individual Spares
9
D May (Wanderers)
Highest Individual Average
37.17
B White (Whistleblowers)

 

 

2017-2018

 

Competition Winners

Runners-up

Division 1 JB Sports Nomads
Division 2 Dereks Mates Glos Rd B
Division 3 Southwick Bustard C
Nomination Cup (10 a side) JB Sports Buccaneers
Nomination Cup (8 a side) JB Sports Buccaneers
Front Pin Cup Rising Sun Bulldogs
Phil Allen Cup Buccaneers Bulldogs
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Lamb Shankers Glos Rd B
Singles Cup (Full nomination) D Morris (JB Sports) P Singer (JB Sports)
Singles Cup (Rough) T Tallentire (Bulldogs) L Green (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination)

A Parker & S Ivin (Perishers)

A Hallett & N Henley (Stragglers 91)

Pairs Cup (Rough)
S.Butler & B.Butler (Roadrunners)
M Hemmings & J Green (Glos Rd B)

Division 1

Highest Team Score
357
JB Sports
Highest Individual Score
56
S. Rogers (JB Sports)
Highest Team Spares
47
JB Sports
Highest Individual Spares
9
D Clarke & D Bee (JB Sports)
Highest Individual Average
35.93
D Bee (JB Sports)

Division 2

Highest Team Score
372
Derek's Mates
Highest Individual Score
54
M Hemmings
Highest Team Spares
36
Glos Rd B
Highest Individual Spares
12
W Frankham
Highest Individual Average
38.65
W Frankham

Division 3

Highest Team Score
375
Outcasts
Highest Individual Score
50
S Wordley snr
Highest Team Spares
29
The Cons
Highest Individual Spares
7
L Johnson (Central Lib)
Highest Individual Average
37.75
M Bygraves (Southwick)

 

 

2016-2017
Competition Winners

Runners-up

Division 1 Perishers Nomads
Division 2 Buccaneers Bustard A
Division 3 Fix Its RML
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Bulldogs Rising Sun
H Willis Nomination Cup (8 a side) JB Sports Nomads
Front Pin Cup Rising Sun Stragglers 91
Usher Cup Rising Sun Spitfire
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Spitfire The Cons
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Perishers) D Bee (JB Sports)
Singles Cup (Rough) S Hately (Roadrunners) P.Davis (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination)

S Polledri & T.Glover (Nomads)

M.Johnson & S.Ivin (Perishers)

Pairs Cup (Rough)
S.Butler & B.Butler (Roadrunners)
C.Warren & I.Mahany (Bustard C)

Division 1

Highest Team Score
335
Nomads & Rising Sun
Highest Individual Score
56
S.Ivin (Perishers)
Highest Team Spares
41
The Perishers & JB Sports
Highest Individual Spares
11
S Ivin (Perishers)
Highest Individual Average
39.22
S Ivin (Perishers)


Division 2

Highest Team Score
381
Rugby Club
Highest Individual Score
55
L.K.Green (Glos Rd B)
Highest Team Spares
47
Glos Road B
Highest Individual Spares
11
F.Maxwell (Glos Road B)
Highest Individual Average
39.2
F.Maxwell (Glos Road B)

Division 3
Highest Team Score
368
Fix Its
Highest Individual Score
50

4 way tie C.Snoad & J.Carriero (RML Sports)
and J.Browning & G.Jones (Southwick Sports)

Highest Team Spares
38
RML Sports
Highest Individual Spares
8
C.Snoad (RML Sports)
Highest Individual Average
37.0
S.Moon (Southwick Sports)

 

2015-2016
Competition Winners

Runners-up

Division 1 JB Sports The Rising Sun
Division 2 The Stragglers The Roadrunners
Division 3 The Buccaneers Glos Road B
P Coleman Nomination Cup (10 a side) JB Sports The Stragglers
H Willis Nomination Cup (8 a side) The Nomads The Rising Sun
Front Pin Cup The Perishers JB Sports
Ushers Cup JB Sports The Bulldogs
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) The Roadrunners The Buccaneers
Singles Cup (Full nomination) D Bird (JB Sports) S Ivin (Perishers)
Singles Cup (Rough) J Bletso (Buccaneers) M Hemmings (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination)

S Closman & S Ivin (Perishers)

D Morris & D Clark (JB Sports)

Pairs Cup (Rough)
J Doherty & C Hancock (Perishers)
D Matthews & B Thomsit
(Buccaneers)

Division 1

Highest Team Score
348
The Perishers
Highest Individual Score
58
P Webb (Nomads)
Highest Team Spares
48
The Perishers
Highest Individual Spares
10
S Haldane (Rising Sun) & S Ivin (Perishers)
Highest Individual Average
38.06
S Ivin (Perishers)


Division 2

Highest Team Score
381
The Stragglers
Highest Individual Score
53
John Price (Bustard B)
Highest Team Spares
40
The Wanderers
Highest Individual Spares
9
I Mahani(Bustard C)
Highest Individual Average
38.44
M Durrant (Spitfire)

Division 3
Highest Team Score
370
The Buccaneers
Highest Individual Score
51
T Carter (RML Sports)
Highest Team Spares
44
Glos Road B
Highest Individual Spares
10
J Green (Glos Road B)
Highest Individual Average
37.44
J Green (Glos Road B)

 

2014-2015
Competition Winners

Runners-up

Division 1 JB Sports Stragglers 91
Division 2 Twelve Bells The Rising Sun
Division 3 The Rugby Club Outcasts
P Coleman Nomination Cup (10 a side) JB Sports Bustard A
H Willis Nomination Cup (8 a side) JB Sports Stragglers 91
Front Pin Cup JB Sports Twelve Bells
Ushers Cup Stragglers 91 Nomads
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Glos Road B Central Liberal
Singles Cup (Full nomination) S Closman (Nomads) ? S Ivin (The Bulldogs) ?
Singles Cup (Rough) C Tallentire (The Bulldogs) 41 B White (Whistle Blowers) 38
Pairs Cup (Full nomination)

S Ivin & P Spong (The Bulldogs)

A Hallett & N Henley (Stragglers 91)

Pairs Cup (Rough)
C Tallentire & M Skuse
(The Bulldogs)
M Durant & P Nash
(Spitfire)

Division 1

Highest Team Score
367
JB Sports
Highest Individual Score
53
L Hallett (Stragglers 91)
Highest Team Spares
47
Stragglers 91
Highest Individual Spares
8
D Bird (JB Sports) A Hallett (Stragglers 91)
Highest Individual Average
36.13
A Hallett (Stragglers 91)

Division 2
Highest Team Score
401
Twelve Bells
Highest Individual Score
58
J Meaden (The Rising Sun)
Highest Team Spares
47
The Twelve Bells
Highest Individual Spares
10
W Frankham (Bustard B)
Highest Individual Average
38.10
W Frankham (Bustard B)

Division 3
Highest Team Score
361
Outcasts
Highest Individual Score
52
W Derrick (Glos Rd B) D Bodman (Hilperton)
Highest Team Spares
40
Southwick Sports
Highest Individual Spares
7
S Moon (Southwick Sports) P Arkle (Central Liberal)
Highest Individual Average
36.17
S Moon (Southwick Sports)



2013-2014
Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick JB Sports
Division 2 Roadrunners Lamb Shankers
Division 3 Twelve Bells T.T.F.C
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Roadrunners
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Perishers
Front Pin Cup Lamb Shankers JB Sports
Ushers Cup Southwick Perishers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Twelve Bells Wanderers
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) 39 A Hallett (Stragglers 91) 34
Singles Cup (Rough) A King (Twelve Bells) 42 B White (Whistle Blowers) 40
Pairs Cup (Full nomination) S Ivin & D Stradlin (Southwick) S Closman & T Glover (Nomads)
Pairs Cup (Rough)
P Davis & H Carpenter
(Glos Road B)
S Harvey & C Snoad (RML Sports)

Division 1

Highest Team Score
348
Southwick
Highest Individual Score
55
J Moss (The Crown)
Highest Team Spares
45
Southwick
Highest Individual Spares
12
A Hallett (Stragglers 91)
Highest Individual Average
37.24
A Hallett (Stragglers 91)

Division 2
Highest Team Score
368
Rising Sun & Roadrunners
Highest Individual Score
53
D Bancroft (Lamb Shankers)
Highest Team Spares
38
Roadrunners
Highest Individual Spares
9
M Bygrave (Southwick Sports)
Highest Individual Average
36.94
T Keating (The Rising Sun)

Division 3
Highest Team Score
383
The Twelve Bells
Highest Individual Score
54
N Beaven (Fix Its)
Highest Team Spares
47
The Twelve Bells
Highest Individual Spares
12
A Ivin (The Twelve Bells)
Highest Individual Average
38.67
A Ivin (The Twelve Bells)

 

2012-2013

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick JB Sports
Division 2 RML Sports The Bulldogs
Division 3 Wanderers Bustard C
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Stragglers 91
H Willis Nomination Cup (8 a side) JB Sports Stragglers
Front Pin Cup JB Sports Stragglers 91
Ushers Cup JB Sports The Bulldogs
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) The Bulldogs T.T.F.C.
Singles Cup (Full nomination) D Clark (JB Sports) M Beaven (Stragglers 91)
Singles Cup (Rough) J Radbourne (Hilperton) D Hillman (Whistle Blowers)
Pairs Cup (Full nomination) D Bygrave / D Bird (Southwick) I Hunt / T Rose (Stragglers 91)
Pairs Cup (Rough)
K & L Derham (T.T.F.C.)
D Gingell / J Andrews (Dereks Mates)

Division 1

Highest Team Score
354
Stragglers 91
Highest Individual Score
56
J Andrews (Dereks Mates)
Highest Team Spares
43
Southwick
Highest Individual Spares
10
S Ivin (Southwick) S Moon (Southwick Sports)
Highest Individual Average
36.17
S Moon (Southwick Sports)

Division 2
Highest Team Score
380
The Bulldogs
Highest Individual Score
60
C Stone (Boomerangs)
Highest Team Spares
48
The A Team
Highest Individual Spares
9
R Huntley (The A Team)
Highest Individual Average
36.78
E Gilbert (RML Sports)

Division 3
Highest Team Score
370
Wanderers
Highest Individual Score
55
W Rylands (Buccaneers)
Highest Team Spares
33
Fix Its
Highest Individual Spares
9
I Deverell (Wanderers)
Highest Individual Average
37.00
I Deverell (Wanderers)

 

2011-2012

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Stragglers
Division 2 Bustard B Southwick Sports
Division 3 Spitfire Boomerangs
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Derek's Mates
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Stragglers 91
Front Pin Cup Southwick JB Sports
Ushers Cup Nomads Southwick
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Spitfire The Bulldogs
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) S Haldane (Southwick)
Singles Cup (Rough) J Radbourne (Hilperton) S Archer (Roadrunners)
Pairs Cup (Full nomination) D Morris / D Clark (JB Sports) F Catt / I Hunt (Stragglers 91)
Pairs Cup (Rough)
D Bodman / J Radbourne (Hilperton)
D Hillman / A Deakins (Whistle Blowers)

Division 1

Highest Team Score
350
Southwick
Highest Individual Score
64
J Andrews (Derek's Mates)
Highest Team Spares
42
Stragglers 91
Highest Individual Spares
13
H Carpenter (Glos Road B) S Haldane (Southwick)
Highest Individual Average
36.50
S Haldane (Southwick)

Division 2
Highest Team Score
389
Spitfire
Highest Individual Score
56
P Shanley (The Rising Sun)
Highest Team Spares
47
Southwick Sports & The Rising Sun
Highest Individual Spares
10
S Jenkins (Central Liberal) S Harvey (RML Sports)
Highest Individual Average
40.10
S Moon (Southwick Sports)

Division 3
Highest Team Score
386
T.T.F.C.
Highest Individual Score
54
M Wynter (Spitfire)
Highest Team Spares
40
Spitfire
Highest Individual Spares
8
M Durant (Spitfire)
Highest Individual Average
38.22
M Durant (Spitfire)

 

2010-2011

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Perishers
Division 2 Wesley Roadrunners Bustard A
Division 3 The Bulldogs The Rising Sun
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Stragglers
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick JB Sports
Front Pin Cup Southwick Southwick Sports
Ushers Cup Southwick Derek's Mates
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) The Rising Sun Outcasts
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) D Bee (JB Sports)
Singles Cup (Rough) S Butler (Wesley Roadrunners) M John (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination) D Pike / T Rose (Stragglers 91) D Morris / D Clark (JB Sports)
Pairs Cup (Rough)
C Penelhum / C Tallentire
(The Cons)
K & M Jones (The Bulldogs)

Division 1
Highest Team Score
349
Southwick
Highest Individual Score
56
R Dalton (Nomads) M Johnson (Southwick)
Highest Team Spares
48
Southwick
Highest Individual Spares
8
S Ivin (Southwick) R Dalton & N Closman (Nomads)
R Scane & S Edwards (The Crown)
Highest Individual Average
38.00
R Scane (The Crown)

Division 2
Highest Team Score
378
The A Team
Highest Individual Score
55
P Staddon (Hilperton) & M Dutch (Outcasts)
Highest Team Spares
44
Outcasts
Highest Individual Spares
10
R Burgess (The A Team)
Highest Individual Average
37.78
R Burgess (The A Team)

Division 3
Highest Team Score
379
The Bulldogs
Highest Individual Score
55
M Powell (T.T.F.C.)
Highest Team Spares
45
T.T.F.C.
Highest Individual Spares
12
A Carnohan (T.T.F.C.)
Highest Individual Average
38.82
A Carnohan (T.T.F.C.)

 

2009-2010

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Perishers
Division 2 Southwick Sports The Crown
Division 3 Hilperton Wesley Roadrunners
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Perishers JB Sports
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Greyhound Dogs
Front Pin Cup Stragglers Southwick
Ushers Cup Stragglers 91 Perishers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Lamb Shankers Southwick Sports
Singles Cup (Full nomination) D Clark (JB Sports) D Parry (Southwick)
Singles Cup (Rough) C Rawlings (Greyhound Dogs) B Butler (Wesley Roadrunners)
Pairs Cup (Full nomination) P Bond / S Ivin (Southwick) D Bird / M Johnson (Southwick)
Pairs Cup (Rough)
D Fricker / A Leighfield
(Greyhound Dogs)
D Bee / T Singer
(JB Sports)


Division 1
Highest Team Score
359
Southwick
Highest Individual Score
54
D Clark (JB Sports)
Highest Team Spares
48
Southwick
Highest Individual Spares
9
H Carpenter (Glos Road B)
Highest Individual Average
35.00
G Ellis (Southwick)

Division 2
Highest Team Score
397
The Crown
Highest Individual Score
55
K Young (Bustard B)
Highest Team Spares
47
Southwick Sports
Highest Individual Spares
13
M Fletcher (Outcasts)
Highest Individual Average
38.71
R Scane (The Crown)

Division 3
Highest Team Score
376
Crown Rejects
Highest Individual Score
53
J Trott (Bulldogs)
Highest Team Spares
41
The Rising Sun
Highest Individual Spares
8
A Belcher (Rising Sun) S Hately (Wesley Roadrunners)
Highest Individual Average
37.50
Boz (Fix Its)

 

2008-2009

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Perishers
Division 2 Wanderers Spitfire
Division 3 Lamb Shankers The Crown
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Perishers Southwick
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Nomads
Front Pin Cup Southwick The Crown
Ushers Cup The Crown Southwick
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Spitfire Glos Road B
Singles Cup (Full nomination) D Parry (Southwick) R Brown (Dereks Mates)
Singles Cup (Rough) H Carpenter (Glos Road B) B Frankham (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination) P Bond / S Ivin (Southwick) T Laws / D Bird (Southwick)
Pairs Cup (Rough)
S Romain / A Carnohan (TTFC)
A Noad / C Noad (The Crown)

Division 1
Highest Team Score
348
Southwick
Highest Individual Score
62
P Little (Bustard A)
Highest Team Spares
46
Southwick
Highest Individual Spares
9
S Ivin (Southwick)
Highest Individual Average
36.94
S Ivin (Southwick)

Division 2
Highest Team Score
401
T.T.F.C.
Highest Individual Score
63
J Tracey (Glos Road B)
Highest Team Spares
58
Wanderers
Highest Individual Spares
12
H Carpenter (Glos Road B)
Highest Individual Average
39.56
H Carpenter (Glos Road B)

Division 3
Highest Team Score
389
The Crown
Highest Individual Score
57
R Scane (The Crown)
Highest Team Spares
61
Hilperton
Highest Individual Spares
20
R Scane (The Crown)
Highest Individual Average
40.00
R Scane (The Crown)

 

2007-2008

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Stragglers
Division 2 Central Liberal Outcasts
Division 3 Wesley Boomerangs Southwick Sports
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Nomads
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Stragglers 91
Front Pin Cup Perishers Wanderers
Ushers Cup JB Sports Southwick Sports
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Gloucester Road B Wanderers
Singles Cup (Full nomination) Dean Bird (Southwick) Simon Haldane (Southwick)
Singles Cup (Rough) Daniel Bodman (Hilperton) J Salter (Central Liberal)
Pairs Cup (Full nomination) S Haldane & D Parry (Southwick) P Bond & S Ivin (Southwick)
Pairs Cup (Rough) M Powell & D Hurkett (TTFC) B Hulbert & R Singer (Wanderers)

Division 1
Highest Team Score
344
Southwick
Highest Individual Score
51
P Bond (Southwick)
Highest Team Spares
43
JB Sports
Highest Individual Spares
9
D Clark (JB Sports)
Highest Individual Average
38.21
S Closman (Nomads)

Division 2
Highest Team Score
395
Central Liberal
Highest Individual Score
57
R Singer (Wanderers)
Highest Team Spares
47
Central Liberal
Highest Individual Spares
10
K Webb (Fix Its)
Highest Individual Average
37.32
 T Frankham (Outcasts)

Division 3
Highest Team Score
383
Whistle Blowers
Highest Individual Score
64
D Hillman (Whistle Blowers)
Highest Team Spares
49
Whistle Blowers
Highest Individual Spares
12
M Bell (Wesley Boomerangs)
Highest Individual Average
38.55
M Bell (Wesley Boomerangs)

 

2006-2007
Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Stragglers 91
Division 2 The Cons Moonraker Beds
Division 3 Wanderers RML Sports
P Coleman Nomination Cup (10 a side) JB Sports Dereks Mates
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Nomads
Front Pin Cup Southwick JB Sports
Ushers Cup Stragglers 91 Stragglers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) The Greyhound Spitfire
Singles Cup (Full nomination) P Salter (Southwick) S Ivin (Southwick)
Singles Cup (Rough) J Tracey (Glos Road B) R MacMillan (JB Sports)
Pairs Cup (Full nomination) D Morris & D Clark (JB Sports) P Bond & S Ivin (Southwick)
Pairs Cup (Rough) D Berry & C Hancock (Perishers) L Dadson & T Singer (JB Sports)

Division 1
Highest Team Score
360
Nomads
Highest Individual Score
51
N Henley & A Hallett (Stragglers 91)
Highest Team Spares
45
Nomads
Highest Individual Spares
8
J Edwards (Dereks Mates), N Henley (Stragglers 91)
& D Clark (JB Sports)
Highest Individual Average
38.67
D Clark (JB Sports)

Division 2
Highest Team Score
380
Central Liberal
Highest Individual Score
59
K Webb (Fix Its)
Highest Team Spares
56
The Crown
Highest Individual Spares
9
K Webb (Fix Its), M Harrington (The Crown),
T Elkins (Outcasts) & C Penelhum (The Cons) 
Highest Individual Average
39.06
 C Penelhum (The Cons) 

Division 3
Highest Team Score
384
 RML Sports
Highest Individual Score
53
B Harris(Crown Rejects), C Martin (Wanderers)
& R Burgess (Hilperton) 
Highest Team Spares
53
Wanderers
Highest Individual Spares
9
B Harris(Crown Rejects), J Radbourne & D Bodman
(both Hilperton)
Highest Individual Average
39.00
 I Deverell (Wanderers)

 

2005-2006

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Nomads
Division 2 Bustard B The A Team
Division 3 The Cons The Crown
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Trades & Labour
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick  Stragglers 91 
Front Pin Cup Dereks Mates  Central Liberal 
Ushers Cup Nomads  Perishers 
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Glos Road B  Wanderers 
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick)  T Laws (Southwick) 
Singles Cup (Rough) S Parfitt (JB Sports)  A Leighfield (Glos Road B) 
Pairs Cup (Full nomination) M Closman & T Glover (Nomads)   D Pike & T Rose (Stragglers 91) 
Pairs Cup (Rough) D Berry & C Hancock (Perishers) D Bancroft & N Graham
(Lamb Shankers) 

Division 1
Highest Team Score
368
Southwick
Highest Individual Score
56
A Gee (Stragglers)
Highest Team Spares
71
 Southwick
Highest Individual Spares
11
 T Laws (Southwick)
Highest Individual Average
38.21
 S Ivin (Southwick)

Division 2
Highest Team Score
376
 Bustard B, Spitfire & TTFC Social
Highest Individual Score
54
T Webb (Outcasts)
Highest Team Spares
45
Central Liberal, TTFC Social & Wanderers 
Highest Individual Spares
8
P Davis (Glos Road B), S Jenkins (Central Liberal)
Highest Individual Average
38.53
R Attewell (Bustard B)

Division 3
Highest Team Score
415
 The Crown
Highest Individual Score
60
M Mullis (The Crown)
Highest Team Spares
61
 The Crown
Highest Individual Spares
10
 M Mullis (The Crown)
Highest Individual Average
38.00
 M Mullis (The Crown)

 

2004-2005

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick Perishers
Division 2 Moonrakers John Bull Yoyo's
Division 3 - -
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Perishers
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Trades & Labour
Front Pin Cup John Bull Sports Nomads
Ushers Cup Southwick The Cons
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) Moonrakers John Bull Yoyo's
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) D Parry (Southwick)
Singles Cup (Rough) J Tracey (Glos Road B) D Bygrave (Southwick)
Pairs Cup (Full nomination) D Bygrave & T Laws (Southwick)  -
Pairs Cup (Rough) D Berry & C Hancock (Perishers) A Shore & B Shore (TTFC Social)

Division 1
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
58
 A Bird (Trades & Labour)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
10
 N Johnston (The Cons)
Highest Individual Average
-
 -

 

2003-2004

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - Bustard C
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Stragglers
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick John Bull Sports
Front Pin Cup Southwick Outcasts
Ushers Cup JB Sports Southwick
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) W Frankham R Smith (Stragglers)
Singles Cup (Rough) S Wordley Jnr P Allen (Glos Road B)
Pairs Cup (Full nomination) N Henley & A Hallett (Stragglers 91)  -
Pairs Cup (Rough) Turner & Willis (Trades & Labour) Steadman & Davis (Glos Road B)

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
61
 S Ivin (Southwick) & S Deverill (JB Sports)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

2002-2003

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - John Bull Yoyo's
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Stragglers 91
H Willis Nomination Cup (8 a side) Nomads Perishers
Front Pin Cup Southwick Perishers
Ushers Cup Stragglers 91 TTFC Social
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) C Penelhum (The Cons) D Williams (Stragglers)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) S Ivin & P Bond (Southwick)  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 P Webb (Nomads)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 
Highest Individual Average
-
 -

 

2001-2002

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - RML Sports
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick ?
H Willis Nomination Cup (8 a side) Southwick Nomads
Front Pin Cup Stragglers Southwick
Ushers Cup Perishers Southwick
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) P Bond (Southwick) ?
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) S Ivin & P Bond (Southwick)  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 R Gill (Dereks Mates)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

2000-2001

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Nomads  
Division 2 - Wanderers
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick ?
H Willis Nomination Cup (8 a side) Stragglers Trades & Labour
Front Pin Cup Nomads Outcasts
Ushers Cup Southwick Stragglers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) D Williams (Stragglers) ?
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) S Haldane & D Parry (Southwick)  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
76
 S Ivin (Southwick)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

1999-2000

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - The A Team
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick ?
H Willis Nomination Cup (8 a side) Trades & Labour Unigate
Front Pin Cup ? Bustard A
Ushers Cup Outcasts Stragglers 91
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) D Parry (Southwick) W Frankham (Unigate)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) S Haldane & D Parry (Southwick)  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 T Rose (Stragglers 91)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

1998-1999

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - Wanderers
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Trades & Labour Unigate
H Willis Nomination Cup (8 a side) Stragglers Stragglers 91
Front Pin Cup Unigate Nomads
Ushers Cup Southwick Perishers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) P Webb (Nomads) N Henley (Stragglers 91)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination)    -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 L Brown (Bustard A)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

1997-1998

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Trades & Labour  
Division 2 - ?
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Trades & Labour ?
H Willis Nomination Cup (8 a side) Nomads Southwick
Front Pin Cup Unigate Nomads
Ushers Cup Outcasts Wanderers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) P Farley (Southwick)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) Cundict & Butler (Nomads)  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 S Polledri (Nomads)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

1996-1997

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Southwick  
Division 2 - Airsprung
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Trades & Labour Nomads
H Willis Nomination Cup (8 a side) Nomads Central Liberal
Front Pin Cup Nomads Stragglers 91
Ushers Cup Southwick Nomads
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) D Parry (Southwick) D Pike (Stragglers 91)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination) S Haldane & D Parry (Southwick)  
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 P Salter (Southwick)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
-
 -

 

1995-1996

Competition Winners

Runners-up

Division 1 Stragglers  
Division 2 - Big Break
Division 3 -  
P Coleman Nomination Cup (10 a side) Southwick Social Stragglers 91
H Willis Nomination Cup (8 a side) Stragglers Perishers
Front Pin Cup Stragglers Nomads
Ushers Cup Trades & Labour Stragglers
Fricker Cup (Divisions 2 & 3 only) - -
Singles Cup (Full nomination) S Ivin (Southwick) A Wilcox (Trades & Labour)
Singles Cup (Rough)  -  -
Pairs Cup (Full nomination)  ?  -
Pairs Cup (Rough)    -

Division 1

Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
?
T Rose (Stragglers 91)
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 2
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
-
 -
Highest Individual Average
-
 -

Division 3
Highest Team Score
-
 -
Highest Individual Score
-
 -
Highest Team Spares
-
 -
Highest Individual Spares
 
Highest Individual Average
 

 


Copyright 2014 TTMSL. All Rights Reserved